ბაზისბანკის ოფიციალური სპონსორობით, 8-13 სექტემბერს მესტია, სვანეთის V საერთაშორისო კინოფესტივალს უმასპინძლებს.
სვანეთის V საერთაშორისო კინოფესტივალი „დალი“, ქვეყნის კულტურულ ცხოვრებაში ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მოვლენაა, რომელიც 2021 წელს რეჟისორებმა მარიამ ხაჭვანმა და თეიმურაზ ჩხვიმიანმა დააფუძნეს. სვანეთის კინოფესტივალი მსოფლიო კინოფესტივალების განუყოფელი ნაწილი გახდა და მესტია წელსაც უმასპინძლებს სტუმრებს მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან.
კინოფესტივალის ფარგლებში მესტიას ყოველწლიურად სტუმრობენ საერთაშორისო კინოფესტივალების პროგრამერები, სელექციის წევრები და ცნობილი რეჟისორები, მათ შორის კანის, ბერლინალეს, ვენეციის, თესალონიკის, კარლოვი ვარის და ტალინის კინოფესტივალების პროგრამერები.
უკვე მეხუთედ, კინოს სიყვარულით სავსე სივრცე ქართულ და საერთაშორისო კინოინდუსტრიას გააერთიანებს. კინოფესტივალის პროგრამა მოიცავს: Work-in-Progress / პოსტ-პროდუქციის კონკურსს, მასტერკლასებს, თანამედროვე და კლასიკური ფილმების გარე ჩვენებებს და კულტურულ და ტურისტულ გამოცდილებას „კინო მთაში“.
სვანეთის საერთაშორისო კინოფესტივალზე ფილმების ჩვენება ყოველდღიურად, მესტიის კულტურისა და ხელოვნების ცენტრში, ასევე სეტის მოედანზე, ღია ცის ქვეშ გაიმართება. წლევანდელი კინოფესტივალი რეჟისორ ელდარ შენგელიას საპატივცემულოდ, მისი ფილმების - „თეთრი ქარავანის“ და „ცისფერი მთების“ რეტროსპექტივით გაიხსნება და დაიხურება.
„ბაზისბანკი, როგორც მაღალი სოციალური პასუხისმგებლობის მქონე ფინანსური ინსტიტუტი, აქტიურად უჭერს მხარს ქართულ კულტურას. მოხარულები ვართ, რომ წელსაც ვუერთდით სვანეთის საერთაშორისო კინოფესტივალს — ღონისძიებას, რომელმაც უკვე მიიპყრო მნიშვნელოვანი საერთაშორისო ყურადღება და ერთ-ერთ გამორჩეულ მოვლენად იქცა ქვეყნის სახელოვნებო ცხოვრებაში. ჩვენ გვჯერა, რომ ხელოვნებისა და კულტურის განვითარებისთვის ბიზნესის მხარდაჭერა უმნიშვნელოვანესია. სწორედ ასეთი თანამშრომლობებით ვქმნით შესაძლებლობებს ქართულ კულტურაში ინოვაციური იდეების განსახორციელებლად.“ – თამარ ხადური, ბაზისბანკის სტრატეგიული კომუნიკაციების და ბრენდინგის დეპარტამენტის უფროსი.

With the official sponsorship of Basisbank, Mestia will host the 5th Svaneti International Film Festival from September 8th to 13th.
The 5th Svaneti International Film Festival "Dali" is one of the most significant events in the country's cultural landscape. It was founded in 2021 by directors Mariam Khatchvani and Teimuraz Chkhvimiani. The festival has become an integral part of the global film festival circuit, and this year, Mestia will once again welcome guests from around the world.
Annually, the festival attracts programmers, selection committee members, and renowned directors from major international film festivals, including Cannes, Berlinale, Venice, Thessaloniki, Karlovy Vary, and Tallinn.
For the fifth consecutive year, this space, filled with a love for cinema, will unite the Georgian and international film industries. The festival program includes a Work-in-Progress/Post-Production competition, masterclasses, outdoor screenings of contemporary and classic films, and a unique cultural and touristic experience at the "Cinema in the Mountains."
Film screenings at the Svaneti International Film Festival will be held daily at the Mestia Culture and Art Center and in an open-air cinema on Seti Square. This year's festival will open and close with a retrospective of films by the esteemed director Eldar Shengelaia, honoring his legacy with screenings of "The White Caravan" and "Blue Mountains."
"As a financial institution with a high sense of social responsibility, Basisbank actively supports Georgian culture. We are delighted to once again partner with the Svaneti International Film Festival—an event that has already garnered significant international attention and established itself as a landmark in our nation's artistic life. We believe that business support is crucial for the advancement of arts and culture. It is through such collaborations that we create opportunities for the realization of innovative ideas within Georgian culture." – Tamar Khaduri, Head of the Strategic Communications and Branding Department at Basisbank.