BSTDB-ის ახალი დაფინანსება ბაზისბანკს
ბაზისბანკმა შავი ზღვის ვაჭრობისა და განვითარების ბანკთან (BSTDB) პარტნიორობა კიდევ უფრო გააძლიერა  და ხელი მოაწერა ახალ შეთანხმებას 15 მილიონი აშშ დოლარის მოცულობის მცირე და საშუალო ბიზნესის დაფინანსების პროგრამაზე. აღნიშნული დაფინანსება ბაზისბანკს საქართველოში მცირე და საშუალო საწარმოების მხარდაჭერის მეტ შესაძლებლობას მისცემს. 2012 წლიდან BSTDB-სა და ბაზისბანკს შორის მჭიდრო თანამშრომლობა ჩამოყალიბდა, რაც  მრავალ პროგრამას მოიცავს, მათ შორის ვაჭრობის დაფინანსებას და მცირე და საშუალო ბიზნეს სესხებს, რომელთა ჯამური მოცულობა 183 მილიონ აშშ დოლარზე მეტია. ამ წარმატებულმა თანამშრომლობამ მკაფიოდ წარმოაჩინა BSTDB-ის ვალდებულება, ხელი შეუწყოს ბაზრის განვითარებას, მცირე და საშუალო ბიზნესების ზრდას და ხელი შეუწყოს სამუშაო ადგილების შექმნას, შემოსავლების ზრდას და სავაჭრო ბრუნვის გაფართოებას საქართველოში.
„მოხარული ვართ, რომ კიდევ უფრო ვაფართოებთ ჩვენს თანამშრომლობას ბაზისბანკთან – სანდო პარტნიორთან და საქართველოს ბაზრის ერთ-ერთ ლიდერთან. ეს ახალი დაფინანსება ასახავს ჩვენს მოწოდებას, ხელი შევუწყოთ ეკონომიკურ მდგრადობას და ზრდას, რაც მცირე და საშუალო საწარმოების – ეკონომიკის ხერხემლის გაძლიერებით მიიღწევა. BSTDB და ბაზისბანკი ერთად  გრძელვადიანი ეკონომიკური პროგრესისა და რეგიონული განვითარების მყარ საფუძველს ქმნიან.“ - განაცხადა BSTDB-ის პრეზიდენტმა, დოქტორმა სერჰათ ქოქსალმა.
„BSTDB-თან ჩვენი მჭიდრო პარტნიორობა მცირე და საშუალო ბიზნესის განვითარების მხარდამჭერი კიდევ ერთი წარმატებული თანამშრომლობით გრძელდება. ახალი დაფინანსება ხელს შეუწყობს კერძო სექტორის განვითარებას და მცირე და საშუალო ბიზნესის ფინანსური საჭიროებების დაკმაყოფილებას. BSTDB-თან ჩვენი მჭიდრო თანამშრომლობა საერთო ვალდებულების გამოხატვაა, რაც კერძო სექტორის, როგორც ეკონომიკური ზრდის ფუნდამენტური საყრდენის მხარდაჭერას გულისხმობს. მინდა მადლობა გადავუხადო ჩვენს პარტნიორს, BSTDB-ს, მუდმივი მხარდაჭერისთვის და დარწმუნებული ვარ მომავალში კიდევ მეტ წარმატებულ პროექტზე ვითანამშრომლებთ,“ – განაცხადა ბაზისბანკის გენერალურმა დირექტორმა, დავით ცაავამ.
BSTDB-ის შესახებ
შავი ზღვის ვაჭრობისა და განვითარების ბანკი (BSTDB) საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტია და მხარს უჭერს ეკონომიკურ განვითარებას და რეგიონულ თანამშრომლობას სესხების, საკრედიტო ხაზების, კაპიტალისა და გარანტიების მეშვეობით, რომლებიც მისი წევრი ქვეყნების ფარგლებში საჯარო და კერძო სექტორის პროექტებისა და ვაჭრობის დაფინანსებაზეა გათვლილი. ბანკის საწესდებო კაპიტალი 3.45 მილიარდი ევროა.
ბაზისბანკის შესახებ
ბაზისბანკი ბიზნესის დაფინანსების მიმართულებით საქართველოს მე-3 უმსხვილესი ბანკია, რომელიც მომხმარებლებს სთავაზობს საბანკო, სადაზღვევო და სალიზინგო პროდუქტებსა და მომსახურებას მთელი ქვეყნის მასშტაბით. საერთაშორისო ფინანსურ ინსტიტუტებთან მჭიდრო თანამშრომლობა ბაზისბანკს, როგორც სანდო პარტნიორს, გამორჩეულ უპირატესობას ანიჭებს. ბანკს მჭიდრო კავშირები აქვს მაღალრეიტინგულ საერთაშორისო ფინანსურ ინსტიტუტებთან, კომერციულ ბანკებთან და საინვესტიციო ფონდებთან მთელი მსოფლიოს მასშტაბით.

BSTDB Extends New Facility to Basisbank
Basisbank continues to build on long-lasting efficient partnership with the Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB) by signing a new agreement for USD 15 million SME Facility. This financing will expand Basisbank's capacity to support small and medium-sized enterprises (SMEs) in Georgia. BSTDB and Basisbank have been building impactful portfolio since 2012, collaborating under the umbrella of multiple facilities, extending to the market Trade Finance and SME loans, totaling over USD 183 million.  This successful cooperation highlights BSTDB's commitment to fostering market development, supporting SME growth, and driving job creation, income generation, and increased trade turnover in Georgia.
Commenting on the agreement, Dr. Serhat Köksal, BSTDB President, said: “We are delighted to further expand our cooperation with Basisbank, a trusted partner and one of the market leaders in Georgia. This new SME facility illustrates our commitment to fostering economic resilience and growth by empowering small and medium-sized enterprises — the backbone of the economy.  Through joint efforts, BSTDB and Basisbank are laying a strong foundation for long-term economic progress and regional development.”
“Our long-lasting and impactful partnership with BSTDB continues with another successful collaboration in supporting the development of small and medium-sized businesses. The new facility will contribute to the growth of the private sector and meet the financial needs of SMEs. Our close cooperation with BSTDB reflects our shared commitment to supporting the private sector as a fundamental pillar of economic growth. I would like to thank our partner, BSTDB, for their ongoing support and look forward to working together on even more impactful projects in the future. – said David Tsaava, General Director of JSC Basisbank.
About BSTDB
The Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB) is an international financial institution established by Albania, Armenia, Azerbaijan, Bulgaria, Georgia, Greece, Moldova, Romania, Russia, Türkiye, and Ukraine.  BSTDB supports economic development and regional cooperation by providing loans, credit lines, equity and guarantees for projects and trade financing in the public and private sectors in its member countries. The authorized capital of the Bank is EUR 3.45 billion.
About Basisbank
As the 3rd largest Bank in business finance, Basisbank provides top-notch banking, insurance and leasing products and services across the country. Its strong collaboration with partner international financial institutions gives Basisbank a distinct advantage as a trusted partner to many, top-tier international financial institutions, commercial banks and investment funds from all around the globe.