კარმენი, პრემიერა მარჯანიშვილის თეატრში | თეატრის გენერალური სპონსორია ბაზისბანკი
ბაზისბანკს და კოტე მარჯანიშვილის სახელობის თეატრს შორის გენერალური სპონსორობის ფარგლებში, 13 და 15 ივლისს, თეატრის დიდ სცენაზე ჟორჟ ბიზეს კარმენის პრემიერა გაიმართება. სპექტაკლის იდეის ავტორი, რეჟისორი და ქორეოგრაფია გია მარღანია.
„კარმენ სუიტა” - ბალეტი ერთ მოქმედებად, რომელიც დაფუძნებულია ჟორჟ ბიზეს ცნობილი ოპერის „კარმენის“ მუსიკალურ თემებზე. კომპოზიტორმა როდიონ შედრინმა ამ ნაწარმოების უნიკალური ორკესტრირებული ვერსია შექმნა, რომელმაც ბიზეს მუსიკის სილამაზე და ემოციური სიღრმე სრულად შეინარჩუნა.
ბალეტი შეიქმნა ალბერტო ალონსოს ქორეოგრაფიით და ეფუძნება პროსპერ მერიმეს ნოველას „კარმენი“, რომელიც გვიამბობს ქალის თავისუფლებაზე, სიყვარულზე, ვნებასა და გარდაუვალ ტრაგედიაზე. ისტორია მოგვითხრობს ქალზე, რომლის ცეცხლოვანი ხასიათი და დამოუკიდებლობა ტრაგიკულად ეჯახება დონ ხოსეს სიყვარულს - კაცს, რომელიც კარმენის გამო ყველანაირ ზღვარს კვეთს.
გია მარღანია ქმნის ამ ამბის თანამედროვე ინტერპრეტაციას და ქართველი მსახიობების მონაწილეობით გვთავაზობს „კარმენის“ ახალ სცენურ ვერსიას. სპექტაკლში მონაწილეობენ: ანკა ვასაძე, ნიკა ნანიტაშვილი, ლუკა ჭანიშვილი, მიშა ზაქაიძე, ანა თალაკვაძე და გია მარღანია.
„ქართული კულტურის ერთ-ერთი უმსხვილესი მხარდამჭერი ფინანსური ინსტიტუტი, ბაზისბანკი მეოთხე წელია მარჯანიშვილის თეატრის გენერალური სპონსორია. ბანკსა და თეატრს შორის თანამშრომლობა მიზნად ისახავს თეატრალური ხელოვნების პოპულარიზაციას და ერთობლივი, მნიშვნელოვანი პროექტების განხორციელებას, რომლის ფარგლებშიც 13 და 15 ივლისს, თეატრი კარმენის პრემიერას შესთავაზებს მაყურებელს.  მოხარული ვარ, რომ კვლავ აქტიურ რეჟიმში ვაგრძელებთ თანამშრომლობას და დარწმუნებული ვარ, მომავალშიც ბევრ საინტერესო ერთობლივ პროექტს შევთავაზებთ მაყურებელს.“ - ბაზისბანკის სტრატეგიული კომუნიკაციების და ბრენდინგის დეპარტამენტის უფროსი, თამარ ხადური.

The Kote Marjanishvili State Drama Theatre prepares to host the premiere of Georges Bizet's iconic "Carmen" on its Grand Stage, scheduled for July 13 and 15. This highly anticipated event is a highlight of the ongoing general sponsorship between BasisBank and the prestigious theatre. The idea author, director, and choreographer is the acclaimed Gia Margania.
The "Carmen Suite" is a captivating one-act ballet, drawing its musical soul from the timeless themes of Bizet's famed opera. Renowned composer Rodion Shchedrin masterfully created a unique orchestrated version, fully preserving the original's beauty and emotional depth.
This ballet, with choreography originally conceived by Alberto Alonso, is rooted in Prosper Mérimée's compelling novella, "Carmen." It's a powerful narrative of female freedom, passionate love, raw desire, and an inevitable, tragic fate. The story unfolds around a woman whose fiery spirit and fierce independence tragically collide with the all-consuming love of Don José—a man driven to cross every boundary for her.
Gia Margania brings a fresh, contemporary interpretation to this enduring tale, offering audiences a vibrant new stage version of "Carmen" featuring an exceptional Georgian cast. The talented ensemble includes: Anka Vasadze, Nika Nanitashvili, Luka Chanashvili, Misha Zakaidze, Ana Talakvadze, and Gia Margania himself.
"As one of the largest financial institutions supporting Georgian culture, BasisBank has proudly served as the general sponsor of the Marjanishvili Theatre for four years running," states Tamar Khaduri, Head of Strategic Communications and Branding Department at BasisBank. "Our partnership with the theatre is dedicated to promoting theatrical art and bringing significant joint projects to life. The “Carmen” premiere on July 13 and 15 is a testament to this commitment. I'm thrilled that our collaboration continues in such an active and fruitful way, and I'm confident we'll present many more exciting projects to our audiences in the future."